A Roma Jogtudatosító Projekt tudást és eszközt biztosít az északkelet-magyarországi roma csoportoknak, azzal a céllal, hogy maguk az érintettek képessé váljanak arra, hogy felismerve az ellenük elkövetett jogsértéseket, fellépjenek az alapvető jogaik érvényesülése érdekében. Ennek hatására hosszútávon több roma ember lesz képes megvédeni az emberi méltósághoz, az egyenlő bánásmódhoz, az oktatáshoz, a szociális biztonsághoz, a hatékony jogorvoslathoz, tisztességes eljáráshoz való jogát.
A projektben hét roma közösség fejlesztése történik meg, akiknek a mindennapjait – hasonlóan sok magyarországi roma csoporthoz – meghatározzák az információhiányból, valamint a helyi intézmények diszkriminatív működésmódjából eredeztethető nehézségek.
Tanácsadás során a bevont hét település egy-egy roma közösségi vezetőjének képzése, támogatása történik meg, hogy a helyi roma csoportok tagjainak egyéni problémáit közösségileg oldhassák meg, a jog- és érdekérvényesítés eszköztárának alkalmazásával. Ennek fontos része a helyi sajátosságokon alapuló módszertan mentén zajló jogtudatosítás. Az egyéni ügyek mellett fontos a közösségi ügyek felkarolása, ami egy egész közösséget érintő rendszerszintű problémára reagál. A program során pilot jelleggel indul el az első közösségi jog- és érdekérvényesítési folyamat Nyíregyháza-Jósaváros területén. A jog- és érdekérvényesítési fókusz mellett a projektben meghatározó szerepe van a szervezet- és közösségfejlesztésnek, valamint a hálozatosodásnak. A bevont közösségi vezetőknek a jog- és érdekérvényesítési tudások mellett, közösségszervezést segítő képzéseket is nyújt a program. Ennek köszönhetően a helyi vezetők még jobban megerősödnek saját közösségeikben és ehhez az igényeik szerinti eszközt, tudást biztosít a TASZ. A hálozatosodás révén a bevont közösségi vezetők és közösségeik nemcsak egymástól elszigetelten dolgoznak, hanem lehetőség szerint kapcsolódnak egymással is. Így egy-egy azonos problémát az érintett közösségek közösen gondolnak át, közösen oldanak meg. Ezt rendszeres egyeztetések, találkozók, képzések bitosítják.
A folyamat során szerzett új tudások, eszközök mind a helyi közösségek, mind a TASZ jogsegélyszolgálata számára hosszútávon használható módszer az eredményes jog- és érdekérvényesítéshez, amely sok magyar állampolgár számára hasznosítható.
-
Pályázati kategóriaFejlődésben+
-
Megítélt támogatás19023.00EUR
-
Megvalósítás helyszíneÉszak-kelet Magyarország, Nyíregyháza-Józsa
-
Tervezett kezdés2024. 09. 01.
-
Weboldal