Miért mennénk el szavazni, ha a politika igyekszik minden motivációnkat elvenni? Ha azzal szembesülünk, hogy elmaradnak a viták, nincsenek programok, se tér a vélemények ütköztetésére, miközben fogynak a lehetőségek a szabad tájékozódásra. Egyre nehezebb a lakóknak közvetlenül kapcsolatba lépni azokkal a politikusokkal, akik a döntéseket hozzák - ma már egy közmeghallgatás is történhet online, írásban.
Debrecenben az elmúlt években messze elmaradt az átlagtól a választási részvétel, ezen szeretett volna változtatni egy helyi civil szervezet, az Alternatív Közösségek Egyesülete. Akciópályázatuk sikerrel járt: több ezer embert sikerült elérniük, bevonniuk és szavazásra motiválniuk. A megelőző hetekben szervezett programjaikra több százan jöttek el, online választási monitorukat több mint ezren töltötték ki, és végül, ami a legfontosabb: a 2024. júniusi európai parlamenti választáson nőtt a részvétel.
Hogyan érték el?
Először is nekiláttak, hogy az európai parlamenti választásokat megelőző időszakot valódi közéleti tartalommal töltsék meg. Azt szerették volna, hogy a lakók - bárkivel is szimpatizálnak - együtt gondolkodjanak és vitázzanak, közösen ötleteljenek a város és az ország ügyeiről, menjenek el szavazni, és szavazatuk átgondolt, tudatos döntés eredménye legyen.
A programokat közösségi terükben, a Baross16-ban valósították meg, ahova választásra buzdító nagy molinókat is kitettek, amik előtt bárki csinálhatott egy szavazásra buzdító szelfit. Ők készítették ezeket a videókat is, ahol debreceniek mondják el, miért mennek el szavazni:
Emellett megcsinálták a Voksmonitor debreceni verzióját is, hogy minden szavazni készülő lakos össze tudja hasonlítani saját álláspontját az egyes pártokéval fontos helyi és országos kérdésekben is. Választási Vurstlit szerveztek színjátékkal, vitával, beszélgetésekkel, és hajnalig tartó zenés eredményvárót tartottak, ahol a Debreciner újságírói élőben közvetítették a befutó eredményeket.
Az Alternatív Közösségek Egyesülete 1998-ban jött létre Debrecenben, kulturális célú, fiatalokkal foglalkozó szervezetként. Az elmúlt 25 év során tevékenységei folyamatosan bővültek, mára már régiós jelentőségű egyesületként működnek. Támogatják a vidéki civil szervezeteket és a helyi közösségeket, hogy hatékonyan képviselhessék ügyeiket. Közösségi teret működtetnek, ahol minden önszerveződő csoport otthonra talál, de vállalkozásokkal, szolgáltatókkal, médiumokkal, középiskolákkal, egyetemmel és önkormányzati intézményekkel is sikerült kapcsolatokat építeniük. Évről évre többet foglalkoznak a részvételiség kérdéseivel is, a helyi lakosok igényeinek, ügyeinek a döntéshozatalba való becsatornázásával, hogy újraépítsék a lakosság és a döntéshozók közötti párbeszédet.